CZY SALCESON JEST ZDROWY?

Wśród wyrobów podrobowych bardzo popularny jest salceson. Podawany na kawałku świeżego, wiejskiego chleba, zwykle pojawia się na stole podczas świąt albo wesel. Czy warto wtedy po niego sięgać? 

Salceson to wyrób dość kaloryczny, zawierający dużą ilość tłuszczu. Niemniej jednak, ze względu na swój skład jest źródłem białka zwierzęcego dobrze przyswajalnego przez nasz organizm. Co więcej, jest bogaty w witaminy z grupy A, B, D i E, oraz cynk, żelazo, kolagen i kwas foliowy. Salceson ma korzystny wpływ na stan skóry i paznokci, kości, a nawet zębów.  Pozytywnie wpływa na układ nerwowy i odpornościowy, a dzięki swojej kaloryczności dobrze oddziałuje na poziom energii. 

To ze względu na tłuszcze nasycone w składzie salcesonu, zaleca się go spożywać rzadko i z umiarem. Podawany z chlebem raz na jakiś czas, urozmaici dietę bez obaw o dodatkowe kilogramy. Przy wyborze salcesonu koniecznie trzeba zwrócić uwagę na jego skład, tak by ograniczyć ilość konserwantów szkodliwych dla naszego organizmu. Salceson tak jak inne wędliny, najlepiej kupować w kawałku i zawinięty w papier przechowywać w lodówce.