Z jakiego mięsa zrobić tatar?

Tatar w kuchni polskiej znany jest od dawna. Można spotkać różne wersje tego prostego dania, nawet taką wegetariańską. Oczywiście, oryginalny tatar składa się głównie z dobrze doprawionego mięsa. A jakie mięso nadaje się na tatar?

Najlepiej gdy do przygotowania tatara zdecydujesz się na polędwicę wołową. Jest idealna, pod względem struktury, ale i koloru. Równie dobrze sprawdzi się tatar przyrządzony z łopatki wołowej albo udźca wołowego. Możesz przygotować tatar w mniej klasycznej wersji, czyli z wieprzowiny, a nawet cielęciny.

 

To jakość mięsa, na które się zdecydujesz, odgrywa tutaj największą rolę. Oraz oczywiście sposób jego przyrządzenia. Pod żadnym pozorem nie miel mięsa! Maszynka do mięsa zmiażdży jego strukturę, co pogorszy smak. Mięso powinno być drobno posiekane, najlepiej bardzo ostrym nożem, tak by przypominało wiórki kokosowe. Następnie mięso trzeba kilka razy uklepać, by dodać mu objętości. Możesz dodać też do mięsa trochę wody gazowanej — wtedy tatar nie będzie suchy.

 

Nie szalej z dodatkami. Ułóż mięso na talerzu, zrób na środku małe wgłębienie i wbij tam żółtko. Obok mięsa ułóż drobno posiekaną białą cebulę i ogórki kiszone. Całość posyp dużą ilością świeżo zmielonego czarnego pieprzu. Pamiętaj: nawet jeśli do przyrządzenia tatara będziesz korzystał z tego samego przepisu, nie zawsze wyjdzie tak samo. W zależności od rodzaju mięsa, jego smak może być inny.