Kulinarne mity — sprawdź, czy popełniasz te błędy

Kulinarne mity — sprawdź, czy popełniasz te błędy.

Podczas gotowania często powielamy pewne praktyki, w zasadzie nie wiedząc dlaczego. Niektóre z kuchennych „mądrości” tak naprawdę są niepotrzebne bowiem ani nie polepszają smaku, ani nie przyśpieszają gotowana. Poniżej przedstawiamy 3 najpopularniejsze kuchenne błędy.

  1. Przelewanie makaronu zimną wodą.
    Makaron ugotowany al dente zachowuje strukturę i nie ma potrzeby hartowania go zimną wodą. Szczególnie gdy dodajesz do makaronu sosy, jak w przypadku spaghetti. Wyjątkiem jest jedynie makaronowa sałatka. Wtedy warto przelać makaron zimną wodą, aby był dłużej sprężysty i świeży.

  2. Podsmażanie mięsa przed pieczeniem by było soczyste.
    Mówi się, że mięso przed pieczeniem trzeba obsmażyć na patelni, żeby nie utraciło wody i pozostało soczyste. Niestety tak to nie działa: mięso przygotowywane w wysokiej temperaturze i tak utraci wodę. Wcześniejsze obsmażanie nie ma wpływu na jego soczystość podczas pieczenia.

  3. Łatwiej obiera się ugotowane jajka, jeśli do wody dodamy soli/octu.

Obieranie jajek ugotowanych na twardo nie zawsze jest proste. Mitem jest, że dodanie do wody z jajkami soli lub octu sprawi, że skorupka „zejdzie” z łatwością. Wpływ ma na to temperatura wody. Łatwiej będzie obrać jajka, gdy po prostu wrzucimy je do wrzątku.